Search Engine Optimalization neboli optimalizace pro vyhledávače. Nejde jen o optimalizaci textů produktů a služeb na webu pro vyhledávač Google a vyhledávač Seznam. Jde i optimalizaci pro vyhledávač Facebooku či YouTube (druhý největší světový vyhledávač).
Díky kvalitnímu SEO můžeme ušetřit desítky tisíc korun za PPC reklamu a přivést lidi na web zcela zdarma z organického vyhledávání. Stejně tak profesionální optimalizace přivádí lidi ze sociálních sítí (Facebook, Instagram, YouTube, Google+), zpětných odkazů ale i Billboardů, ano i to je SEO.
I když Vám mnoho copywriterů bude tvrdit, že klíčová slova nehrají roli, nevěřte jim (oni píší pro velké portály, kde je záruka, že si jejich článek někdo přečte už předem daná, Vy návštěvnost nemáte). OMYL! Vyhledávače ještě stále nejsou tak chytré, jak bych si přál a z velké části reagují především na klíčová slova, nevařte text z vody. U webových stránek hraje roli historie a ještě stále i třeba síla domény (bohužel). Proto na to musíte chytře. Udělejte si poctivou analýzu vyhledávacích dotazů Vaší cílové skupiny. Chcete přeci, aby si Váš pracně napsaný článek někdo přečetl ne?
Nesnažte se ale text přeoptimalizovat, dělejte chytré SEO (SEO copywriting). Pište pro lidi, ale zároveň vkládejte do textu důležitá klíčová slova, která Vaši zákazníci vyhledávají.
–VŠECHNY obrázky ještě před vložením na web pojmenovat (dle analýzy klíčových slov, žádné 123 obrázek.jpg) a vyplnit následně jejich ALT atribut
–nenechte platformu tvořit Vaše url adresy (příklad: www.web.cz/126%článek458), opět je upravte dle analýzy klíčových slov
–zabezpečovací protokol HTTPS je v současné době pro optimalizaci webu velmi důležitým prvkem
–Vaše stránky musí být indexovány, přečtěte si něco o Sitemap a Search Consoli, mějte povolenou indexaci webu pro vyhledávače
–zpětné odkazy jsou zvlášť pro Google základních prvkem pro první příčky vyhledávání, nastudujte linkbuilding
-vhodné vyplnění Snippetu je také nedílnou součástí optimalizace (vyplňte vhodně meta titulek, url adresu i meta description)
–udělejte vhodně menu a strukturu celého webu, aby se v ní vyhledávací roboti vyznali a byla přehledná a jednoduchá
–neřešte jen ON PAGE faktory, ale i OF PAGE faktory, jako zanechání adresy Vašeho e-shopu na vizitce, plakátu či Billboardu
–nezapomínejte na hlavní i vedlejší nadpisy a jejich označení meta tagy (H1, H2, H3)
–pište kvalitní a poutavý obsah, nekopírujte texty, vyhledávače berou kradené texty jako duplicity a budou Vaše skóre kvality snižovat a posouvat Vás ve vyhledávání ke dnu
Pokud Vás optimalizace webových stránek zajímá více a chcete si něco přečíst obecně o SEO tak určitě mrkněte na odkazy:
Technické SEO v podání E-BOOKU zdarma
SEO tipy a návody Pavla Ungera
Veřejná diskuse o SEO (optimalizaci)
SEO (optimalizace) webu (e-shopu) pro vyhledávač Seznam je z mého pohledu o něco jednodušší. Přeci jenom Seznam je především český vyhledávač a neindexuje jeho Seznam bot (Mozilla bot) tolik stránek jako Google. Navíc nemá až tak dobře vyvinutý algoritmus a jde poměrně snadno přelstít. Vaše webové stránky můžete na Seznamu snadno zviditelnit a zaindexovat ve vyhledávání během pár hodin.
SEO (optimalizace) webu pro vyhledávač Google je poměrně složitá a potřebuje jak více času, tak i finančních prostředků a zkušeností. Google indexuje neskutečné množství stránek a jak samotná indexace Google botem, tak i posun ve vyhledávání trvají poměrně dlouho.
Vyhledávač Google má navíc velmi dobře vyvinutý algoritmus. Rozezná v článcích prachsprosté vypisování klíčových slov od kvalitních a propracovaných textů, bere obrovský ohled na zpětné odkazy a hlavně na celkovou aktivitu na Vašem webu. Tím, že napíšete na své webové stránky jeden článek za měsíc na vyhledávač Google dojem neuděláte.
Rozhodně musíte řešit věci jakou jsou Search Console či Site Maps pro Robots.txt, zpětné odkazy i logiku a strukturu celého webu.
Internetové vyhledávače indexují přes miliardu webů. Víte kolik je to miliard stránek? Proto je při dnešní konkurenci obrovský problém dostat se na první příčky vyhledávání jak Seznamu tak i Googlu.
Mám pro Vás ale řešení. Víte co je Long Tail optimalizace? Neperte se s konkurencí o nejvyhledávanější obecná klíčová slova. Zaměřte se na mnohem přesnější, méně vyhledávanější a méně konkurenční víceslovné výrazy.
Jak udělat analýzu klíčových slov a kde udělat takovou analýzu klíčových slov? Zkuste Sklik a jeho návrh klíčových slov. Tedy aby jste mě pochopili. Nedělejte optimalizaci na frázi „pneuservis praha“, ale na fráze „pneuservis praha 8“, „pneuservis praha 8 nonstop“, „přezutí pneu praha 8“ atd. Ano jsou to méně vyhledávaná klíčová slova, ale dostanete se na první příčky vyhledávačů a ve finále na svůj web přitáhnete mnohem více relevantních lidí než na vyhledávanější obecné fráze.
Běžná SEO (optimalizace) e-shopu vyjde skutečně na velké peníze. Optimalizace množství podstránek na e-shopu zabere opravdu obrovské množství času a je i technicky dost náročná. Takové SEO určitě neřešte sami a nechte si poradit od skutečných SEO specialistů (za mě doporučuji SEO konzultanty: Pavla Ungra či Marka Prokopa). Počítejte však s vyšší cenou. Na druhou stranu takoví lidi a jejich správa SEO je schopna přivést na Váš e-shop tisíce lidí měsíčně a hlavně bez investic do reklamy, navíc SEO vyřeší dlouhodobě.
A kolik stojí optimalizace běžného webu, který nabízí služby? Digitální agentury si bez pardonu berou 700 – 1500 Kč za hodinu práce. U SEO specialistů na volné noze se pohybuje cena SEO (optimalizace) mnohem níže a zde máte moji cenu SEO. Já se snažím jít cestou na pomezí pouhého SEO a copywritingu, píši pro lidi ale i pro vyhledávače. Chci aby moje články někdo četl a jiná možnost zkrátka není, proto SEO copywriting. Nejlepším SEO řešením je ale dlouhodobá správa SEO. Optimalizace je dlouhodobá záležitost a je třeba stránky neustále upravovat i díky vlivu konkurence.
Sledujte trendy na sociálních sítích ↑ © 2018 - 2023 OnlineMarketak.cz GDPR a Cookies